Organowo i filmowo na Syberce

W czwartkowy wieczór 7 września 2017 roku licznie zgromadzona publiczność w parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie miała okazję wysłuchać koncertu muzyki filmowej na organach, który odbył się w ramach III Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego.

Zagłębiowski Festiwal Organowy został powołany do życia w 2015 roku  z inicjatywy Romana Hyli, Mateusza Białasa oraz pozostałych członków Stowarzyszenia Artystów Spectrum, które jest organizatorem Festiwalu. W ramach Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego przez kilka miesięcy na terenie Zagłębia, Diecezji Sosnowieckiej i poza jej granicami odbywają się liczne koncerty, w których udział biorą profesorowie krajowych Akademii Muzycznych, studenci, a także muzycy wywodzący się z regionu.  Tegoroczna edycja złożona jest z 14 koncertów. Inauguracja miała miejsce w Sosnowcu w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończenie odbędzie się 1 październik a w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie ze swoim recitalem wystąpi wprost z Wiednia Marek Kudlicki. Festiwal przez dwa miesiące gościł lub będzie gościć również w Pilicy, Łazach, Jaworznie, Sączowie, Wojkowicach,  Chechle, Czeladzi i Bolesławiu. Trzecia edycja festiwalu jest niezwykła pod różnymi względami, ponieważ  pierwszy raz został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gościł w kościele ewangelickim, a także po raz pierwszy odbył się koncert muzyki filmowej, właśnie w Będzinie. Wśród wykonawców znaleźli się organizatorzy: Roman Hyla (organy) i Mateusz Białas (saksofon), a także wokalistka Kamila Nowak oraz muzycy Back to Big Band – Piotr Garczyk (trąbka) i Kamil Kowalczyk (saksofon). Koncert poprowadził Michał Fiuk. W programie znalazły się aranżacje popularnych utworów występujących w najróżniejszych filmach, np. Polonez z filmu Pan Tadeusz, główny temat z Listy Schindlera czy Gwiezdnych Wojen, a także utwory występujące w takich filmach jak Shrek, Król Lew czy Titanic. Koncert został bardzo miło przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, co zostało potwierdzone głośnymi i niekończącymi się brawami.

Współorganizatorem i honorowym patronem będzińskiego koncertu w ramach III Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego było Towarzystwo Przyjaciół Będzina.