Targ Staroci

Będziński Targ Staroci

Pomysł na Będziński Targ Staroci zrodził się w Towarzystwie po pierwsze jako kolejna metoda na ożywianie Góry Zamkowej, po wtóre jako impreza towarzysząca Galerii na Murach. W latach 2005-2008 mimo wysiłku wielu ludzi, wśród których prym wiedli Jerzy Sender i Waldemar Szydło impreza nie była w stanie przyciągnąć większej liczby wystawców i samych mieszkańców.

Po kilku latach przerwy, w 2011 roku powrócono do koncepcji Targu Staroci, ale w nowej lokalizacji – na najlepiej do tego przystosowanej przestrzeni, w miejscu znanym doskonale nie tylko mieszkańcom Będzina ale i przyjezdnym z szeroko pojętej okolicy. Reaktywowaliśmy naszą imprezę na terenie miejskiego targowiska przy ul. Świerczewskiego na Gzichowie.

Przygotowanie i organizację Targu wziął na siebie znany będziński zegarmistrz – Jacek Pawlikowski wraz z żoną. Towarzystwo natomiast zaprosiło do współorganizacji prezydenta miasta Łukasza Komoniewskiego, który objął Będziński Targ Staroci swoim patronatem, a także Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Interpromex – gospodarza obiektu. Targ funkcjonuje przez cały rok, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach od 700 do 1300.

… i Klasyczna Niedziela

Z inicjatywy Ireneusza Gładysza od kilku sezonów Targowi Staroci w okresie letnim towarzyszy wyjątkowa i dynamicznie rozwijająca się impreza. Klasyczna Niedziela, czyli zlot zabytkowych pojazdów i fanów motoryzacji. W jej realizację aktywnie włączyli się młodzi fani motoryzacji: Grzegorz Gładysz, Paweł Gudowski, Rafał Olender, Konrad Winiarczyk i Klaudia Pawlik.

Od 2015 roku ruszył plebiscyt na samochód miesiąca Klasycznej Niedzieli. O tym, kto otrzyma oryginalną statuetkę i tytuł samochodu miesiąca decydują odwiedzający targowisko uczestnicy imprezy.

Na koniec należy wspomnieć o tych spośród członków Towarzystwa, którzy wzięli na siebie ciężar promocji Targu Staroci i Klasycznej Niedzieli. Olga Pasamonik, Grzegorz Pawlak i Grzegorz Gładysz wsparci przez przyjaciół i znajomych nie ustają w wysiłkach by popularyzować wizyty mieszkańców na będzińskim targowisku, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. A zatem – zapraszamy!