Dziękuję Ci Mamo

Pod tym hasłem w Teatrze Dzieci Zagłębia od 2005 roku odbywają się koncerty dedykowane wszystkim będzińskim Mamom w dniu Ich święta. Pomysłodawcą tego wyjątkowego cyklu spotkań jest Waldemar Szydło. Wszystkie dotychczasowe koncerty zorganizowaliśmy wspólnie z Prezydentem Miasta i Dziekanem Dekanatu Będzińskiego. Wszystkie prowadził niezastąpiony konferansjer Jerzy Sender – dobry duch koncertów dla Mam.

Już pierwszy koncert w 2005 roku cieszył się wielkim zainteresowaniem. Mamy niemal do ostatniego miejsca wypełniły salę Teatru Dzieci Zagłębia. W koncercie wystąpili: Kwartet Smyczkowy „Sonore”, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13. Jako gwiazdy wieczoru zaprezentowały się natomiast Hanna Szenk – sopran oraz pianistka Katarzyna Hajduk.

25 maja 2006 roku odbył się drugi koncert Dziękuję Ci Mamo!, w którym wystąpił Dziecięcy Zespół Regionalny ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie. Gwiazdą wieczoru był Aleksander Maceradi, który porwał wszystkich klimatem tęsknych rosyjskich ballad oraz utworami z repertuaru Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Na zakończenie, co stało się tradycją w kolejnych edycjach koncertu, młodzież wręczyła każdej opuszczającej teatr Mamie symboliczną różę.

Trzeci koncert w 2007 roku, odbywający się w ramach Dni Będzina, wypełnił występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 11, a gwiazdą wieczoru była pochodząca z Ukrainy piosenkarka Raisa Misztela, znana z udziału w programie TVN „Droga do gwiazd”. Raisa od początku występu wciągnęła do wspólnej zabawy całą publiczność, a w finale zapraszając na scenę dzieci z chóru zaimprowizowała z nimi wspólny śpiew i taniec. Nic też dziwnego, że bisom nie było końca. Koncert swoją obecnością uświetnili goście z miast partnerskich Będzina.

Czwarty koncert w 2008 roku rozpoczęły piosenki i tańce w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie. Następnie scenę wzięli we władanie artyści Teatru Muzycznego w Gliwicach: Jolanta Kremer – sopran, Arkadiusz Dołęga – tenor i Maciej Bartczak – baryton, którym akompaniowała Grażyna Griner. Tę część koncertu poprowadził znany krytyk i publicysta muzyczny, konferansjer Jacek Woleński. Gwiazdy koncertu zaprezentowały się w repertuarze arii i pieśni z najpopularniejszych operetek i musicali.

W 2009 roku, piąty już koncert, wypełnił występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie, gwiazdą wieczoru był natomiast Art Music Trio, kameralny zespół wykonujący muzykę francuską, standardy jazzowe, tango i muzykę latynoamerykańską. Artyści tworzący trio to Janusz Korczyk – akordeon, Arkadiusz Wiech – gitara klasyczna i Jarosław Mitoraj – gitara basowa.

W 2010 roku kolejny – szósty już koncert rozpoczął występ Dziecięcego Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 11. Gwiazdą wieczoru był pochodzący z Filipin, znany szerszej publiczności z programu TVN „Mam Talent!” Aleksander Martinez. W jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć znane przeboje muzyki światowej. Na finał – co wzbudziło szalony aplauz publiczności – Martinez sam wykonał, śpiewany przecież w duecie przez Sary Brightman i Andrei Bocellego „Time To Say Goodbye”.

W 2011 roku siódmy Koncert Dziękuję Ci Mamo! rozpoczął występ chórzystów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie. Gwiazdą wieczoru był Royal Band, złożony z absolwentów będzińskiej szkoły muzycznej zespół, wzorujący się na big bandach z lat 30-tych XX wieku. Będzińskie Mamy zachwyciło wyjątkowe połączenie klasycznych utworów jazzowej muzyki bigbandowej z żywiołowością młodych muzyków, pełnych pozytywnej energii.

W 2012 roku, podczas ósmego koncertu dedykowanego będzińskim Mamom szerszej publiczności zaprezentowali się chórzyści ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie. Następnie scenę we władanie objął najlepszy ksiądz wśród tenorów i najlepszy tenor wśród księży – Paweł Sobierajski oraz przybyły na Jego zaproszenie zespół Tekla Klebetnica w składzie: skrzypaczka i wokalistka Ania Adamowska z Żywca, akordeonista Zygmunt Czupryn z Ustronia oraz kontrabasista Marcin Bobak z Odrowąża. Koncert stanowił niezapomnianą mieszankę muzyki pasma Karpat z elementami folkloru w połączeniu z klasycznym repertuarem operowym i operetkowym w wykonaniu tenora – gwiazdy wieczoru.

W 2013 roku kolejny koncert otworzył Krzysztof Kozak, tancerz i zwycięzca programu „Tylko taniec – Got to dance”, który zatańczył do bijącego wówczas rekordy popularności hitu „Ona tańczy dla mnie”. Dalej licznie przybyłe Mamy uraczył rodzinnym koncertowaniem zespół – Śpiewająca Rodzinka, który przyjechał specjalnie dla nich prosto z Gorzyc.

W 2014 roku odbył się dziesiąty, jubileuszowy koncert z tego cyklu, który otworzył występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie. Gwiazdą wieczoru był, pozostający wciąż w doskonałej formie, Jerzy Połomski, najpiękniejszy baryton polskiej estrady, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Koncert zgromadził nadkomplet publiczności, a Mamy wspólnie z Panem Jerzym wykonywały Jego niezapominane przeboje – „Bo z dziewczynami” oraz „Cała sala śpiewa z nami”.

W 2015 roku gwiazdami 11. Koncertu „Dziękuję Ci Mamo!” byli Trzej Tenorzy – Tomasz Furman, Aleksander Kruczek i Paweł Sobierajski, wsparci przez Małych Gigantów – wybitnych uczniów szkół muzycznych z naszego województwa – skrzypaczkę Zosię Olesik oraz pianistów – Macieja Biegasa i  Igora Pleśniaka. W programie muzycy zaprezentowali najpiękniejsze arie operowe i operetkowe oraz perły muzyki instrumentalnej ze światowego repertuaru. Kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Biegas, a koncert poprowadził ks. Paweł Sobierajski

Towarzystwo jest także organizatorem koncertów z innych, niż tylko Dzień Matki, ważnych okazji. Zaproszeni przez nas muzycy grali…

… w podziękowaniu za będzińskie wigilie i kwesty

Także poprzez muzykę dziękujemy naszym Przyjaciołom i Mecenasom za współpracę i pomoc w organizacji najszerzej znanych przedsięwzięć Towarzystwa jakimi są kwesty i „Będzińskie Wigilie”. Koncerty – jesienny i noworoczny, organizowane są w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

… w oprawie wieczorów klubowych

Nie sposób w tym miejscu ominąć kilku wyjątkowych spotkań uwieńczonych koncertami dobrej muzyki. Podczas części wieczorów klubowych, gdy inaugurowaliśmy kolejne sezony kulturalne w naszym mieście lub nadawaliśmy zaszczytny tytuł Członków Honorowych Towarzystwa, również pomyśleliśmy o odpowiedniej oprawie muzycznej.

… w oprawie kolejnych jubileuszy

18 listopada 2005 roku, gdy nasze Towarzystwo hucznie obchodziło 15. rocznicę swego powstania, kulminację wieczoru stanowił występ, od lat mocno związanego ze śląską scena bluesową, zespołu Nagar Blues Band w składzie Ewelina Grochowska i Natalia Kaca.

24 czerwca 2010 roku w Teatrze Dzieci Zagłębia odbył się natomiast koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia Towarzystwa. Gwiazdą wieczoru była młoda wokalistka Marcelina Stoszek. Pochodząca z Cieszyna studentka Katowickiej Akademii Muzycznej, wykonała cover’y znanych światowych przebojów.

… w ramach cyklu Będzińskie Perełki i Przyjaciele

Będzińskie Perełki to powołana z inicjatywy Marcina Lazara nieformalna grupa twórcza, rekrutująca się spośród uczniów i absolwentów PSM I stopnia w Będzinie, która działa w bliskiej współpracy z Klubem Absolwenta i naszym Towarzystwem. Perełki mają na swoim koncie kilkanaście wyjątkowych i niezapomnianych koncertów muzyki klasycznej, filmowej i noworocznych koncertów kolędowych, organizowanych pod patronatem TPB.