INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO ZA NAMI

Zgodnie z tradycją, Towarzystwo Przyjaciół Będzina zainaugurowało w miniony czwartek Rok Kulturalny w naszym mieście. Ten wyjątkowy wieczór miał przebieg bardzo uroczysty, a zarazem, jak to często zdarza się w Towarzystwie, niemal rodzinny. Swą obecnością zaszczycili nas, serdecznie witani przez Prezesa, przedstawiciele niemal wszystkich instytucji i placówek kultury w naszym mieście, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, grupa naszych sponsorów, dyrektorzy szkół, nasi sympatycy i członkowie Towarzystwa oraz dwaj Honorowi Obywatele naszego miasta – Bogusław Fornalczyk i Sławomir Pietras.

Po powitaniu nastąpił niezwykle uroczysty moment, który w naszej dwudziestoletniej historii miał miejsce po raz 19. Wykonując decyzję walnego zgromadzenia TPB z 8 kwietnia 2010 roku, Waldemar Szydło i Jerzy Sender dokonali aktu nadania tytułu Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Będzina oraz wręczyli pamiątkowy medal Adamowi Lazarowi, jako wyraz najwyższego uznania i podziękowania niestrudzonemu mecenasowi młodych artystów oraz animatorowi życia kulturalnego w naszym królewskim grodzie i całym powiecie będzińskim. Adam Lazar jest 19 osobą, która została uhonorowana tym zaszczytnym wyróżnieniem.

Następnie Michał Czarski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, wręczył Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą uhonorowany został nasz wieloletni członek – Wiesław Grabowski. Michał Czarski, nawiązując do roku jubileuszu 20-lecia naszego stowarzyszenia, wyraził uznanie dla naszych inicjatyw i niezwykle prężnego działania, które zyskuje uznanie już nie tylko na gruncie lokalnym. Życząc nam równie udanych kolejnych lat zapewnił, że zawsze chętnie przyjmuje nasze zaproszenia i z przyjemnością spędza czas na naszych imprezach. Serdecznie dziękujemy za te wszystkie sympatyczne słowa i życzenia!

Inauguracja Roku Kulturalnego – roku, który w całym świecie obchodzony jest jako Rok Chopinowski, nie mogłaby się odbyć bez „obecności” naszego wielkiego kompozytora. Fakty i ciekawostki z życia Fryderyka Chopina przedsta­wił Sławomir Pietras. Zrobił to tak, jak przez wiele lat zdążył już nas do tego przyzwyczaić – niezwykle barwnie, dowcipnie i z właściwą sobie swadą, wciągając nas w zakamarki Chopinowskiego życiorysu, jego epoki i losów jemu współczesnych. Wspaniałym kontrapunktem naszego prelegenta stał się profesor Włodzimierz Wójcik, który w sobie właściwy sposób uzupełniał i na żywo recenzował opowieść Sławomira Pietrasa. Z wyjątkową radością słuchacze przyjęli wywód prelegenta, w którym prawie udowodnił, że Chopin przejeżdżał przez Będzin, a nawet, jeżeli nie… to powinien przejeżdżać przez miasto tak piękne i ukochane przez wszystkich obecnych na sali.

Ostatnim akcentem tego wspaniałe­go wieczoru był „Koncert dla Taty” w wykonaniu Izy Lazar. Ta młoda skrzypaczka, studentka Akademii Muzycznej w Białymstoku, już po raz drugi wystąpiła w Towarzystwie, zachwycając nas swą grą i wspaniałym rozwojem artystycz­nym, którego jesteśmy świadkami. Iza, grając dla nas wszystkich, grała w szczególności dla swojego taty, który nie krył wzruszenia zarówno z koncertu, jak i z otrzymanego wyróżnienia. Kończąc tę część spotkania pozwoliłem sobie na refleksję, że mając w Towarzystwie tak wspaniałych Członków Honorowych jak nasz dzisiejszy gość i patrząc, jak wspaniale rozwija się młode pokolenia artystyczne, okazji do równie udanych wieczorów w Towarzystwie z pewnością nam nie zabraknie.

W miłym nastroju, przyjmując zaproszenie nowego Honorowego Członka naszego Towarzystwa, wszyscy przenieśliśmy się do „Klubu pod sową”, gdzie przy smakowitym poczęstunku mieliśmy okazję do wymiany zdań, rozmów towarzyskich i… uregulowania składek członkowskich.