XIV Będzińska Kwesta

1 listopada 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem Ordynariusza Sosnowieckiego, zorganizowało na będzińskich cmentarzach kolejną zbiórkę na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii.

Nasza inicjatywa raz jeszcze pokazała wielką ofiarność mieszkańców Będzina i gości odwiedzających tu miejsca wiecznego spoczynku bliskich. W 2017 roku wspólnie udało się nam zebrać: 22 794,99 zł

Zebrane środki przeznaczymy na sfinansowanie drugiego etapu prac konserwatorskich przy grobowcu Zdeblów i Zalewskich. Mogiła kryje doczesne szczątki wielu zacnych Będzinian, w tym Wincentego Zdebla, ojca ks. Stanisława Zdebla, który po wyemigrowaniu do Ameryki walnie przyczynił się do budowy kościoła Św. Jana Chrzciciela w Będzinie, Marianny Zalewskiej, siostry ks. Stanisława i żony Wincentego Zalewskiego, obywatela Będzina, właściciela kamienicy przy ul. Małachowskiego, który doszedł do majątku wykonując, jak się okazuje wówczas intratny, zawód kominiarza. W grobie spoczywają też szczątki ich przedwcześnie zmarłych synów – studenta Politechniki Lwowskiej Mirosława i absolwenta medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim dra Mariana Zalewskiego.

Ten chyba najbardziej rozpoznawalny i jeden z największych, i najpiękniejszych obiektów
w najstarszej części cmentarza na Górze Zamkowej, uratowany został dosłownie w ostatniej chwili, gdyż jego stan groził już zawaleniem. Zakres robót i prac konserwatorskich jest olbrzymi, to najambitniejsze przedsięwzięcie renowacyjne w ponad czternastoletniej historii naszej akcji.

Ponad 150 wolontariuszy z puszkami kwestowało przez osiem godzin. Wśród nich Sławomir Pietras – Honorowy Obywatel Miasta Będzina, parlamentarzyści na czele z Panią Marszałek Sejmu RP Barbarą Dolniak, samorządowcy, w tym Radni Rady Powiatu i Miasta, przedstawicieli świata kultury i nauki, młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji społecznych współpracujących z naszym Towarzystwem.

Dziękujemy za Państwa hojność okazywaną przez 14 lat trwania naszej akcji. Zapewniamy, że każda ofiarowana złotówka była i będzie dobrze wykorzystana.