Żółte światło pustych miejsc.

22 listopada 2018 członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Będzina spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, żeby uczestniczyć w szczególnym wydarzeniu jakim była uroczystość wręczenia tytułu Członka Honorowego Towarzystwa Przyjaciół Będzina profesorowi Jackowi Rykale.

Prof. Jacek Rykała to Malarz. Profesor zwyczajny. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. W latach 2005–2012 był prorektorem uczelni. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Norwegii, USA, a także we Włoszech i na Węgrzech. Wziął udział w ponad trzystu wystawach sztuki. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach w Polsce i za granicą. Jest pierwszym żyjącym artystą, który miał wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od roku 2005 reżyseruje swoje sztuki w teatrze. Zrealizował Dom przeznaczony do wyburzenia (2005) i Mleczarnię(2007) w Teatrze Śląskim w Katowicach, a ostatnio Chłodne poranki (2012) w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień – srebrny medal Gloria Artis (w 2011 roku) oraz doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego.

Zebrani mieli okazję do rozmowy na wszystkie tematy z Panem Profesorem, poznać techniki pracy, poznać życiorys naszego gościa, zapoznać się z jego twórczością oraz wysłuchać interesujących i niezliczonych anegdot.

red. Mateusz Białas