Wieczór z naszym Michałem

Kolejny Czwartkowy Wieczór Klubowy, 27 listopada –jak zwykle w gościnnych murach miejskiej biblioteki, odbył się pod hasłem Poezja z muzyką i humorem. Spotkanie było okazją do tego, by z jednej strony podziękować wszystkim kwestującym podczas tegorocznej zbiórki na rzecz ratowania zabytków będzińskiej nekropoli, z drugiej zaś po to, by uhonorować inż. Władysława Skarżyńskiego medalem Honorowego Członka TPB.

Władysław Michał Skarżyński, od 40 lat silnie związany z Zagłębiem Dąbrowskim i samym królewskim Będzinem, a zwany w Towarzystwie Michałem, jest współzałożycielem, pierwszym wiceprezesem naszego Towarzystwa. W latach 1998-2002 pełnił funkcję prezesa.

Przez lata inicjował i realizował szereg przedsięwzięć podejmowanych przez Towarzystwo. Wzbogacając życie kulturalne miasta, kształtował kierunki rozwoju TPB, kładąc podwaliny pod niemal 25 letnią Jego aktywność. Michał jest współinicjatorem ustanowienia przez Radę Miejską zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina. Jego podpis widnieje pod pierwszym wnioskiem o nadanie tego tytułu.

michal2

Inżynier Skarżyński mocno zaangażował się w odsłonięcie pomnika upamiętniającego spalenie będzińskiej synagogi. W 1990 roku stanął na czele Komitetu Organizacyjnego budowy pomnika Poległym za Wolną Polskę, wspólnie z Wojciechem Hoeftmanem oraz szeregiem innych osób w rzecz zaangażowanych, w 1995 doprowadzili do uroczystego poświęcenia i odsłonięcie tego obelisku.

Michał zainicjował renowację i wykonał stosowny projekt dla kolumny Jana III Sobieskiego, która w listopadzie 2004 wróciła na swoje miejsce, zrealizował też kilka kolejnych dokumentacji dla zabytkowych grobowców cmentarza na Górze Zamkowej.

michal3

Tyle o 26. Honorowym Członku Towarzystwa. Wróćmy do samej imprezy. Wieczór urozmaiciła muzyka w wykonaniu młodych muzyków, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I-szego stopnia w Będzinie, a także poezja recytowana przez Janusza Marca i gościnnie Aleksandra Kowala, a dedykowana Władysławowi Skarżyńskiemu.

janusz1

publicznosc

Podczas wieczoru prezes TPB przedstawił nowo wybranych radnych, którzy reprezentować będą nas w VII Kadencji Rady Miejskiej.

radni

Na koniec wszystkich zebranych zaproszono do Klubu pod Sową, na małe co nieco.

conieco2conieco1