Wieczór z Festiwalem Kolęd i Pastorałek

Bohaterami styczniowego Czwartkowego Wieczoru Klubowego byli twórcy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, od przeszło dwóch dekad najbardziej znanej imprezy kojarzonej z naszym miastem w całej Polsce.

Kilka dni temu pełnym sukcesem zakończyła się kolejna, już 23. edycja Festiwalu. Spotkanie stało się więc świetną okazją do jej podsumowania, a także do przybliżenia zebranym historii Festiwalu i tego jak działa on „od kuchni”. Ksiądz Piotr Pilśniak – pomysłodawca i współtwórca Festiwalu, a także co warto przypomnieć, Członek Honorowy naszego Towarzystwa wraz z najbliższymi współpracownikami – Stefanią Sierpińską, Joanną Drążek i Jarosławem Ciszkiem przez niemal półtorej godziny w barwny sposób zdradzili nam wiele sekretów tej imprezy, a ich wspomnieniom towarzyszył film powstały z okazji 20. edycji tej imprezy.

To co podkreślano wielokrotnie tego wieczoru to fakt, iż Festiwal, sławiący w całej Polsce, a także daleko poza Jej granicami naszą rodzimą tradycję śpiewania kolęd i pastorałek, ale również nasz Królewski Gród, jest także empirycznym dowodem na zaangażowanie mieszkańców, będzińskich społeczników, w krzewienie kultury w naszym mieście i Jego promocję. Nie pominięto zatem olbrzymiej roli wolontariuszy, opiekujących się wykonawcami przez cały czas ich pobytu w Będzinie, rodzin goszczących wykonawców i wielu innych osób zaangażowanych w całość przedsięwzięcia. Ksiądz Piotr Pilśniak zaznaczył także, że nasze Towarzystwo wspiera z roku na rok, i to od początku Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek promując imprezę i fundując, wspólnie z Klubem Radnych TPB, jedną z nagród.

Wyjątkowy wieczór umilił występ zespołu Ziarno z parafii p.w. Św. Katarzyny w Będzinie Grodźcu. Bohaterowie wieczoru, wspólnie z nami, odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy.