Wieczór z Architekturą Będzina 1918-1939

Październikowy Wieczór Klubowy zorganizowany przez TPB wspólnie z Fundacją Brama Cukermana odbył się w Auli L.O. im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Bohaterką wieczoru była Stefania Lazar – historyk i historyk sztuki, autorka nowej książki poświęconej historii i architekturze przedwojennego Będzina.

Dzięki pasji, zaangażowaniu i ponad czteroletnim badaniom archiwalnym prowadzonym przez Autorkę powstała naukowa publikacja dotycząca budynków użyteczności publicznej, wybudowanych w latach 1918-1939. Patronami publikacji są Śląska Izba Budownictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Będzina, a wydawcą dobrze znana w Będzinie Fundacja Brama Cukermana. „Ta książka powstała tylko i wyłącznie dzięki Stefanii, jej staraniom i olbrzymiej kwerendzie archiwalnej. Jesteśmy bardzo dumni, że my możemy być wydawcą…” – mówi prezes Fundacji Karolina Jakoweńko.

Wydawnictwo wzbogacają współczesne fotografie wykonane przez Krystiana Niedbała, który miał już okazję współpracować ze Stefanią w ramach podobnych publikacji o osiedlach Saturn i Piaski w Czeladzi. „Teraz postawiliśmy na nasze miasto i chcieliśmy pokazać, że wbrew pozorom w miejscach, w których przebywamy codziennie i widujemy te same budynki można pokazać coś ciekawego” – dodaje Krystian.

Imprezę poprowadził debiutujący w Towarzystwie, acz doświadczony konferansjer Michał Fiuk, który przybliżył w rozmowie z Autorką, najciekawsze wątki zawarte w publikacji.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał od Towarzystwa także zestaw pocztówek „Ziemia Będzińska dawniej i dziś”, wydany przez TPB wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Będzinie. Wrażenia i pierwsze refleksje można było wymienić przy włoskiej kawie serwowanej przez Profi Coffee oraz przy słodkościach od będzińskiej cukierni Tkacz.