Tłustoczwartkowy Wieczór Klubowy

12 lutego 2015 roku, w jak zwykle gościnnych murach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbył się kolejny wieczór klubowy zorganizowany przez TPB, dodajmy wieczór niezwykle słodki bo tłustoczwartkowy.

Imprezę poprowadzili –   Marcin Lazar wspólnie z debiutującą w tej roli Haliną Szastak – wiceprezes TPB.

W kolejnym czwartkowym spotkaniu z Towarzystwem udział wzięło niemal sto osób, w tym min. Honorowy Obywatel Miasta Będzina, olimpijczyk Bogusław Fornalczyk, Michał Czarski – Przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu Sejmiku Województwa Śląskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego  Radosław Baran, będziński wicestarosta Emil Bystrowski oraz wiceprezydent miasta Rafał Adamczyk.

Pierwsza cześć wieczoru stanowił koncert dedykowany mecenasom wigilii, członkom i sympatykom Towarzystwa, których pomoc i zaangażowanie sprawiły, iż kolejna XI. Będzińska Wigilia okazała się imprezą  ze wszech miar udaną. Magdalena Bak i Piotr Wacławik – młodzi muzycy koncertujący w całej Europie zaprezentowali się zgromadzonej publiczności w utworach klasycznych z przełomu XVII i XVIII wieku, zagranych na równie klasycznych instrumentach – klawesynie i violi da gamba.

Atrakcją drugiej części wieczoru było spotkanie z Panią Dobrawą Skonieczną Gawlik, etnografem z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Pani Dobrawa przybliżyła nam ludowe tradycje ostatkowe w Zagłębiu, w barwny sposób opowiadając o pączkach, trzaskaczach, kołaczach i o wodzeniu misia. Co ważne opierając swój wykład również o prowadzone niedawno wspólnie z mężem badań etnograficznych w naszej małej ojczyźnie.

Na koniec jak na Tłusty Czartek w Towarzystwie przystało prowadzący zaprosili zebranych do Klubu pod Sową, na degustację pączków przygotowanych przez będzińskich cukierników -rodziny Tkaczów i Tomczyków.