Słońce zaświeciło w Będzinie dla społeczników z Towarzystwa.

Sprzątanie Góry Zamkowej w ramach kolejnej edycji Dnia Ziemi oraz III. Będziński Spacer Fotograficzny, zorganizowany wspólnie z portalem Będzin w starej i nowej fotografii, wypełniły sobotnie przedpołudnie 22 kwietnia 2017 roku.

Organizacja obu imprez od rana zawisła na włosku, a to za sprawą niezwykle niesprzyjającej aury. Od samego rana lało jak z cebra, a dokładnie na 5 minut przed 11-tą, a więc godziną rozpoczęcia imprezy, przestało padać i zaświeciło słonce.

Młodzi wolontariusze ze Szkolnego Wolontariatu OKO oraz Klubu Absolwenta, wspólnie z członkami TPB, wysprzątali zbocze Góry Zamkowej od strony Alei Kołłątaja. W trakcie akcji zebrano kilka pełnych worków śmieci, wysprzątano też okolice Kolumny Sobieskiego i Drzew Pamięci.

W tym samym czasie ponad 20 pasjonatów historii miasta i archiwalnych zdjęć z Będzina, uczestniczyło w spacerze po najstarszej będzińskiej nekropolii, gdzie prezes TPB Marcin Lazar opowiadał o osobach tam pochowanych i najciekawszych architektonicznie (i nie tylko) nagrobnych pomnikach, które poddano restauracji w ramach środków zebranych przez Towarzystwo podczas Będzińskich Kwest.

Na koniec eko-wolontariusze oraz uczestnicy spaceru fotograficznego spotkali się, dzięki uprzejmości Księdza Dziekana Andrzeja Stępnia, w domu parafialnym im. Jana Pawła II, na regeneracyjnym posiłku – ciepłym żurku, zaserwowanym nam już zwyczajowo przez Restaurację Staromieyską.