Odszedł pierwszy prezes TPB

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż do wieczności odszedł nasz serdeczny i sprawdzony Przyjaciel, członek założyciel i Członek Honorowy, pierwszy prezes TPB Władysław Śliwoń.

Władysław Śliwoń był człowiekiem pióra i farby drukarskiej. Jako absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach przez ponad trzy dekady kierował pracą w Prasowych Zakładach Graficznych w Katowicach. Na emeryturze natomiast aktywnie działał na niwie poetyckiej, pisząc i wydając kolejne tomiki wierszy, w tym umiłowaną przez siebie i młodych czytelników poezję dla dzieci.

Natura społecznika, jaka Władysław Śliwoń niewątpliwie posiadał, dała o sobie znać w Towarzystwie. Okres Jego prezesury był czasem budowy fundamentów pod przyszłą działalność naszego stowarzyszenia. To wówczas powstał logotyp Towarzystwa, a w Klubie pod Sową w Miejskiej Bibliotece zorganizowano pierwsze spotkania, do dziś odbywające się w czwartkowe wieczory.

To wówczas ukazały się pierwsze nasze publikacje, wśród nich kalendarze ścienne, którym Władysław przez lata poświęcił wiele atencji i serca. To On witał w Będzinie Lustigerów, to On prowadził uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Jana Dormana i pomnika, upamiętniającego społeczność żydowską Będzina i spalenie będzińskiej synagogi.

To działania Władysława Śliwonia i Jego współpracowników sprawiły, że Towarzystwo mogło sprostać kolejnym wyzwaniom, skuteczniej angażując się w życie lokalnej społeczności. Znamienne, że przez cały ten czas, tj. nieprzerwanie przez ponad 26 lat, Władysław Śliwoń współtworzył władze naszego Towarzystwa.

Za pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany – Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Śląskiego, wreszcie nagrodami kulturalnymi miasta i powiatu.

Pogrzeb Władysław Śliwonia odbędzie się o godzinie 13.00, w czwartek 29 grudnia, w kościele p.w. Świętej Trójcy w Będzinie.