Listopadowe wieczory z historią miasta

 23 i 30 listopada zorganizowaliśmy dwa magiczne wieczory w ramach Akademii Historycznej Będzina.Pierwszy na Górze Zamkowej, drugi na osiedlu Syberka.

„Niemcy w Będzinie” – taki tytuł nosiło spotkanie poprowadzone przez Stefanię i Marcin Lazar, a poświęcone zmianom urbanistycznym jakim poddano miasto w okresie II wojny światowej.
W domu Parafialnym im. Jana Pawła II na Górze Zamkowej historycy zaprezentowali ponad 100 fotografii obrazujących nie tylko czas okupacji miasta, ale również jego przebudowę i losy społeczności żydowskiej miasta. W spotkaniu udział wzięło ponad 130 osób.

Tydzień później, w sali parafialnej kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP na Syberce zorganizowaliśmy promocję nowego wydawnictwa TPB, poświęconego 60-leciu powstania tego osiedla.
Do rąk członków i sympatyków Towarzystwa trafiła kolejna, już siódma, edycja pocztówek z serii „Będzin dawniej i dziś”. Archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz przepastnego archiwum TPB, wzbogacono o współczesne ujęcia tych miejsc, w ujęciu wybitnych fotografów Wojtka Borkowskiego i Romana Kowenii. Imprezę, w której udział wzięło ponad 80 mieszkańców, poprowadził Sławomir Brodziński.

Podczas wieczoru na Syberce koledze Grzegorzowi Pawlakowi wręczyliśmy Statuetkę Honorową Przyjaciel Będzina w kategorii Będziński Społecznik, a właściciele będzińskiej drukarni „Magic” otrzymało Złotą Odznakę „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”, którą przyznała kapituła Odznaki na wniosek naszego Towarzystwa.

Obu naszym listopadowym imprezom patronował portal „Będzin w starej i nowej fotografii”.