Kwesta Będzińska 12-ty raz!

Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem Ordynariusza Sosnowieckiego, od 12 lat organizuje zbiórkę na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii.

Mieszkańcy Będzina oraz odwiedzający tu zmarłych mieszkańcy innych miast mogli spotkać wśród kwestarzy, uzbrojonych w okolicznościowe kartki i zaplombowane puszki z logotypem Towarzystwa ponad 250. wolontariuszy, wśród nich m.in. Honorowych Obywateli Miasta, parlamentarzystów, władze samorządowe miasta i powiatu, dyrektorów instytucji kultury, urzędników, nauczycieli, przedsiębiorców, przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów, a także reprezentantów zaprzyjaźnionych z Towarzystwem organizacji pozarządowych.
Jak zwykle nie zawiodła młodzież – blisko połowa wolontariuszy rekrutowała się spośród osób zrzeszonych w Klubie Absolwenta, szkolnych wolontariatach z Miejskiego Zespołu Szkól nr 1, ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 na Syberce. Kwestę wsparli także licealiści z Kopernika i harcerze.
Podobnie jak w poprzednich latach kwesta prowadzona była na trzech będzińskich cmentarzach: na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ul. Krakowskiej.
Kwesta 2015 okazała się być rekordową! Po podliczeniu zebranych środków z dumą ogłaszamy, iż wspólnie zebraliśmy 29 926 złotych i 36 groszy.
Raz jeszcze dziękujemy za Państwa hojność i zrozumienie dla naszej akcji. Zapewniamy, że każda ofiarowana przez Was złotówka będzie dobrze wykorzystana.
Ze środków zebranych w tym roku planujemy sfinansować renowację grobowca zmarłego w 1911 roku  Stasiólka Albińskiego [pisownia oryginalna]. Pomnik z piaskowca, który urzeka swoim ponadczasowym pięknem, wyszedł spod dłuta pracowni kamieniarskiej E. Broniszewskiego z Sosnowca. Z czasem ten obiekt nabrał społecznego charakteru, wiele osób dba o jego otoczenie, zapala znicze, zostawia kwiaty. Choć podobnych pomników na naszym cmentarzu jest wiele, to właśnie ten otaczamy tak wielką estymą. Zapewne jest tak za sprawą literackiej i jakże osobistej inskrypcji oraz niezwykle sugestywnego porcelanowego medalionu z fotografią zmarłego Stasia, wykonaną przez Atelier Braci Altman.
W tym sezonie poddamy zabiegom konserwatorskim również tablicę i grób sześciu mieszkańców miasta, poległych w 1919 roku za Wolność i Chleb.
Fotografie dzięki uprzejmości;
Robert Garstka
Czesław Fornalczyk
Piotr Szkutnik
Piotr Wyparło
Roman Kowenia
Dominik Zachariasz