Kultura schodzi do podziemia

W czwartek 29 września zainaugurowaliśmy w Towarzystwie kolejny Rok Kulturalny wyjątkowym Wieczorem Klubowym pod hasłem „Kultura schodzi do podziemia”, który odbył się 12 metrów pod ziemią, w dawnym podszybiu kopalni Paryż.

Na zaproszenie gospodarzy obiektu – Państwa Grażyny i Marka Pasek oraz rzecz jasna naszego Towarzystwa odpowiedziało ponad 80 osób – członków i sympatyków TPB.

Wieczór rozpoczęła uroczystość wręczenia Statuetek Honorowych Przyjaciel Będzina, przyznanych przez Kapitułę tej nagrody Będzińskim Filantropom: Panu Markowi Siemińskiemu, Państwu Renacie i Dariuszowi Szota oraz Panu Andrzejowi Banaszkowi. Wszyscy wyróżnieni to od lat sprawdzeni przyjaciele i mecenasi naszego Towarzystwa.

Cześć artystyczną wieczoru wypełnił koncert „Marek Łyszczarz i Przyjaciele”. Marek Łyszczarz – członek TPB, niegdyś pracownik Kopalni Paryż, a obecnie zarządca cmentarza na Górze Zamkowej, prywatnie gra, śpiewa i bardzo to lubi. Nic zatem dziwnego, że postanowiliśmy pokazać szerszej publiczności Marka od tej właśnie strony. Bohaterowi koncertu towarzyszyli – młoda i utalentowana skrzypaczka Agnieszka Bednarz oraz wnuk Kamil Łyszczarz. Zebrani usłyszeli w ich wykonaniu m.in. piosenki z czasów studenckich, kompozycje Janusza Kofty, Edwarda Stachury, Skaldów i Czesława Niemena.

Po części oficjalnej uczestnicy Wieczoru spotkali się przy lampce wina i małym co nieco, zaserwowanym przez restaurację Appassionata z Radzionkowa, której serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji naszej imprezy. Słowa uznania kierujemy także pod adresem Pana Oliwera Nawary, którego firma profesjonalnie podświetliła całą przestrzeń kopalnianego korytarza oraz zabezpieczyła nagłośnienie koncertu.

photo by Roman Rowena & Czeslaw Fornalczyk