Jak minął rok?

           

Nowy rok, nowy kalendarz !

Szanowne Koleżanki i Koledzy, rok 2022 zaczął nam się niezbyt wesoło. Wszędzie wokół maseczki i strzykawki, telewizora strach dotykać. W naszym, jakże doborowym Towarzystwie też ciężko czasem kogoś zamaskowanego rozpoznać.

    Ale. Cieszymy się, że Wigilia choć skromniejsza się odbyła. I ostatnio, 13 stycznia, inauguracja nowego kalendarza też. To już taka nasza świecka tradycja – oczekiwanie po Sylwestrze na „Towarzyski” kalendarz z wizerunkiem Będzina!

Żarty żartami, ale miło było znowu się spotkać w gościnnych progach Biblioteki. 

Za oknami ciemno i zimno, a w środku same znajome twarze, aczkolwiek nieco przysłonięte. Prezes TPB Marcin Lazar przygotował opowieść (slajdami ilustrowaną !) o kościele  Św. Trójcy. Stare zdjęcia, grafiki, obrazy wprowadziły zebranych w klimat i pokazały zmiany jakim ulegał przez wieki zarówno kościół jak i jego otoczenie. Okazało się, że motywem przewodnim naszego kalendarza jest  wizerunek tego kościoła, narysowany przez Franciszka Wastkowskiego, a drzeworytowany przez Jana Krajewskiego przed rokiem 1890. Olga Pasamonik, autorka projektów graficznych kalendarzy TPB już od kilku lat, wykorzystała go dla roku 2022.

Efekt końcowy: staroświecki obraz w bogato zdobionej ramie przedstawiający Kościół Św. Trójcy, zawieszony na ścianie pokrytej stylową tapetą – symbolem mieszczańskiego wnętrza z  XIX  wieku. Obraz w obrazie, na który bardzo przyjemnie spojrzeć, nie tylko aby sprawdzić datę. 

     Takie oto wydawnictwo wraz z miłymi wspomnieniami, zabrali ze sobą do domu uczestnicy spotkania. Dodatkową frajdę, zwłaszcza młodszej generacji, sprawił prezes Marcin Lazar, losując wśród zebranych oprawione reprodukcje kalendarzowej grafiki.

              Trzymajcie się ciepło i zdrowo, dbajcie o siebie. Do zobaczenia wkrótce!

              Alicja Pierzchalska

Zdęcia wykonał nieoceniony  Roman Kowenia