III Wieczór Włoski

18 października 2018 roku w Starej Olejarni, w gościnnych progach Państwa Grażyny i Marka Pasek, odbył się III Wieczór Włoski.
O tradycjach ludowych i włoskim folklorze w aurze iście południowego klimatu opowiadała Olga Lubecka, pomysłodawczyni cyklu Wieczorów Włoskich, które wpisały się już na stałe w kalendarz imprez Towarzystwa Przyjaciół Będzina.
Olga przybliżyła różnice i podobieństwa tradycji polskich i włoskich. Temat wzbudził wielkie zainteresowanie co przełożyło się na liczną obecność członków i sympatyków TPB oraz mieszkańców naszego miasta.
Zgromadzonych gości zaskoczył fakt, iż łazanki, pierogi i rosół, do tej pory uważane za symbole polskiej kuchni okazały się „wynalazkami” kuchni włoskiej.
Włochy i Polska to kraje o tradycji chrześcijańskiej, lecz to tradycja ludowa uczyniła pewne różnice w obchodach świąt. 6 stycznia w Polsce organizujemy Pochody Trzech Króli a we Włoszech tego dnia obchodzimy „La Befana” czyli Święto Czarownicy, podczas którego barwne korowody przebranych za czarownice dziewcząt i kobiet przemierzają uliczkami urokliwych południowoeuropejskich miasteczek.

W czasie prelekcji zgromadzeni goście mieli okazję wziąć udział w konkursach, zadać pytania, na które prowadząca chętnie odpowiadała. Warto podkreślić, że ten wspaniały włoski wieczór uświetniły ludowe stroje z regionu Apulia, które zaprezentowali Olga wraz z mężem Antonio i synem Karolem.

Potem przyszła kolej na część artystyczną. Tradycyjne pieśni neapolitańskie wykonał doskonale znany będzińskiej publiczności Antonio Palermo, za aranżację i akompaniament szczególne podziękowania należą się Tobiaszowi Nykamowicz i Tomaszowi Nykamowicz, wspaniałym dąbrowskim muzykom.

Końcowym akordem wieczoru był bufet włoskich regionalnych serów i wędlin. Uczestnicy mieli wspaniałą okazję do degustacji gofrów z Piemontu, mortadeli z Bolonii, szynki parmeńskiej i niepowtarzalnego sera „cacciocavallo” z Apulii.
Z całą pewnością był to kolejny niepowtarzalny włoski wieczór.