Będziński koncert IV Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego

2 września odbył się drugi będziński koncert w ramach IV Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego, który od początku swojego istnienia wspierany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina, a którego członkowie i sympatycy licznie zgromadzili się w kościele pw. św. Trójcy w Będzinie, gdzie odbywał się koncert.

Zagłębiowski Festiwal Organowy został powołany przez 3 muzyków, członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina: Romana Hylę, Mateusza Białasa i Michała Fiuka.
Tegoroczna edycja Festiwalu została objęta licznymi patronami honorowymi, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J.M. Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysława Szymańskiego, J.E. Księdza Arcybiskupa Wacława Depo – Metropolity Częstochowskiego oraz Marszała Województwa Śląskiego.

Koncert miał swój wyjątkowy charakter, nie tylko związany ze wspaniałymi artystami, ale także z osobą prowadzącą koncert, którą był Sławomir Pietras – wieloletni dyrektor scen operowych w Polsce, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Będzina, a także honorowy obywatel Miasta Będzina.

Wśród wykonawców tegoż koncertu znaleźli się wspaniali instrumentaliści: Gabriela Mirek (trąbka) oraz Michał Fiuk (organy), jak również wokaliści: Sylwester Kostecki (tenor) oraz Karolina Wieczorek (sopran), którzy wykonali znane wszystkim arie operowe oraz inne znane utwory muzyki klasycznej, np. Ave Maria F. Schuberta.

Artyści zostali ciepło przyjęci przez wypełnioną do ostatniego miejsca widownię, a po zakończeniu koncertu licznym brawom i słowom zachwytu nie było końca.

Mateusz Białas

zdjecia Fotoborkowscy.