Wieczory Klubowe

Najstarszą formą naszej działalności są „Wieczory Klubowe”. Tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca spotykamy się w „Klubie pod Sową” lub w sali wykładowej Biblioteki Miejskiej, by poznać ludzi i ich pasje, tajemnice nauki, ciekawostki z otaczającego nas świata, informacje z historii i najbliższej przyszłości naszego miasta. Ponadto zawsze jest to okazja do miłego spotkania i wymiany nowinek towarzyskich przy filiżance kawy czy herbaty.

Pierwszy Wieczór Klubowy odbył się 30 maja 1991 roku i nosił tytuł „Zagłębie w literaturze – literatura w Zagłębiu”. Temat ten rozwinął dla nas i licznie przybyłych uczniów szkół średnich, prof. Włodzimierz Wójcik z Uniwersytetu Śląskiego, znany literaturoznawca i regionalista. Warto dodać, że nasze kontakty z profesorem Wójcikiem trwają do dzisiaj, a od kilku lat jest On aktywnym członkiem Towarzystwa. Przez kolejne lata naszej działalności bohaterami Wieczorów byli:

* pisarz Cezary Chlebowski,
* ks. dr Marian Duda,
* Sławomir Pietras,
* ks. dr Zdzisław Musialik – historyk wojskowości,

członkowie Towarzystwa reprezentujący wiedzę historyczną i regionalną:

* Liliana Haman-Książek,
* Wacław Stadnik,
* Edmund Nowicki,
* Franciszek Urbański,
* Janina Wacowska,
* Eugeniusz Gawor,
* Roman Szenk,

a także:

* literat Bogdan Dworak,
* Posłanka na Sejm RP Barbara Imiołczyk,
* Senator RP Bogusław Mąsior,
* dr Jan Przemsza-Zieliński,
* muzyk Robert Janson,
* prof. Tadeusz Zieliński,
* dr Łukasz Obroślak,
* dr Dariusz Derejczyk,
* dr Dariusz Rozmus,
* Grzgorz Pieńkowski – będziński nauczyciel i pisarz,
* Aleksandra i Michał Walkowiczowie – animatorzy kultury,
* aktor Michał Kula,
* inż. Marek Łyszczarz,
* prof. Jacek Wódz,
* inż. Tadeusz Gadaczek,
* dr Jarosław Krajniewski,
* Ewa i Tomasz Taczewscy – autorzy rewitalizacji centrum Będzina,
* Krzysztof Wątor – trener i jego szablistki, wielokrotne mistrzynie Polski,
* Jacek Cielniaszek,
* Radosław Baran,
* Władysław Śliwoń,
* Dobrawa Skonieczna-Gawlik,
* Robert Garstka,
* ks. Piotr Pilśniak,
* Adam Szydłowski,
* Alicja Pierzchalska-Wieczorek,
* Felicja Góra,
* ks. Paweł Rozpiątkowski

…i zapewne jeszcze wielu innych. Niestety, w różnych latach różnie to bywało z kronikarskimi zapiskami i z pewnością część wydarzeń z życia TPB popadło już w niepamięć. Również dokumentacja fotograficzna przetrwała w niewielkich ilościach. Aktualnie przenosimy to, co mamy, na nośniki elektroniczne i prezentujemy Państwu poniżej.

Szczególny charakter mają Wieczory z cyklu „Poznajmy naszych Będzinian”, stworzonego przez Teodozję Kumor-Ormianin, wieloletnią skarbniczkę, a obecnie wiceprezes Towarzystwa. W tym cyklu poznaliśmy sylwetki ludzi związanych z naszym miastem, pracujących w nim i dla niego, służących swą pracą i życiem naszej lokalnej społeczności. W trakcie kolejnych Wieczorów poznaliśmy losy dr Tadeusza Kosibowicza – lekarza i społecznika, byłego więźnia obozów koncentracyjnych i lekarza obozowego, odznaczonego pośmiertnie w 2006 roku medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Jego losy, przedstawione przez autorkę Wieczoru oraz przez córkę doktora – Zofię Rydel, zostały opisane w wydanej naszym staraniem książce autorstwa Romana Szenka pt. „Rewiry Hipokratesa”. Kolejny Wieczór z tego cyklu przybliżył nam postać Romualda Świątka – społecznika oddanego miastu i jego mieszkańcom, organizującego życie w Będzinie w pierwszych latach po wojnie. Wydanie wspomnień Zofii Rydel zatytułowanych „Z Rydzem Śmigłym i Barbarą Radziwiłłówną w tle” stało się okazją do przybliżenia sylwetki autorki – przykładnej patriotki lokalnej, niestrudzonej organizatorki życia kulturalnego w Będzinie.

Obszerniejszą wiedzę na temat Wieczorów Klubowych znajdziecie Państwo w zakładce Historia TPB – zapraszamy!