XVIII Będzińska Kwesta za nami!

W 2022 roku wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Będzina kwestowali 1 listopada. Efektem ich pracy i zaangażowania oraz ofiarności osób odwiedzających w Będzinie groby swych bliskich była wyższa niż w roku ubiegłym kwota zbiórki – 22 714 złotych i 52 groszy.

TPB od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii pod patronatem Biskupa Sosnowieckiego. Kwesta prowadzona jest na cmentarzach na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ul. Krakowskiej.

Nasza inicjatywa pokazała wielką ofiarność osób odwiedzających tu miejsca wiecznego spoczynku swoich bliskich. Dotychczas udało się zebrać kwotę prawie 400 tysięcy złotych! Dzięki tym środkom poddaliśmy kompleksowej renowacji już 19 zabytkowych grobowców.

Ze środków zebranych podczas kwesty 2022 planujemy odnowić grób Daniela Kajdy i Mariana Adamczyka, młodych ludzi, którzy zginęli zimą 1932 roku podczas starć z policją, biorąc udział w manifestacji robotniczej na Ksawerze. Grób znajduję się w górnej części cmentarza parafii Św. Trójcy.

Dziękujemy za Państwa hojność okazywaną przez 18 lat trwania naszej akcji. Zapewniamy, że każda ofiarowana złotówka była i będzie dobrze wykorzystana!

 

Sekretarz Zarządu TPB

Piotr Podsiadło