Nasze Wydawnictwa

Rok za rokiem… kalendarzowym

Kalendarz ścienny o tematyce związanej z miastem jest z nami od samego początku. Nad pierwszą i kolejnymi jego edycjami czuwał doświadczony poligraf i wydawca Władysław Śliwoń. Z czasem kalendarze stały się jedną z naszych „wizytówek”. Kolorowe, drukowane w formacie A1, z grafiką lub fotografią zawsze o tematyce będzińskiej, z czytelnym kalendarium i wymiennym nadrukiem firmowym zamawiającego.

Pierwszy kalendarz na rok 1991 zdobiła grafika uznanego artysty Stanisława Gadomskiego. W roku jubileuszu 25-lecia powstania Towarzystwa wydaliśmy jego replikę. Przez lata do współpracy zapraszaliśmy znanych artystów. W wydanych dotąd kalendarzach znaleźć można prace m.in. Jana Świderskiego, Ryszarda Twardocha, Urszuli Lewandowskiej-Zalewskiej, Aleksandra Kowala, Olgi Pasamonik, Barbary Wójcik-Wiktorowicz, Doroty i Romualda Korusów, Piotra Zatorskiego, Małgorzaty Kędzior, Czesława Gałużnego oraz fotografie Wojciecha Hoeftmanna.

W roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi, wydaliśmy kalendarz z najstarszym znanym wizerunkiem Będzina, pochodzącym z XVI wieku, a odkrytym w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Würzburgu.

Prozą, wierszem i rysunkiem…

Już w 1993 roku wydaliśmy tekę pięknych grafik będzińskich, autorstwa znakomitego sosnowieckiego artysty plastyka Tadeusza Drążkiewicza. Tak się zaczęło, przez te lata nazbierało się tych wydawnictw dużo więcej, oto niektóre z nich:

• praca Romana Szenka „Rewiry Hipokratesa” poświęcona doktorowi Tadeuszowi Kosibowiczowi,
  • zbiór „Będzin w oczach mistrzów pióra i ołówka” autorstwa Urszuli Lewandowskiej – Zalewskiej i Aleksandra Kowala,
  • dwanaście kolejnych edycji kompletów widokówek z serii „Będzin wczoraj i dziś” zawierające zestawienia starych zdjęć z fotografiami współczesnymi autorstwa Wojciecha Borkowskiego i Romana Kowenii,
  • „Będzin – moja Mała Ojczyzna”, podręcznik dla najmłodszych autorstwa Jadwigi Janusz – Sender, Jadwigi Koneweckiej i Jolanty Smętek.
  • kolejne tytuły autorstwa Władysława Śliwonia – „Tryptyk przemijania”, „Rok morza”, „Shalom Jeruzalem”, „Dzieci Jakuba” oraz poezje dla dzieci: „Diabeł Boruta”, „Zamkowe bajanie”, „Rycerz Benda”, „Dorotka”, i „Ziółka miętowe”.
  • „Kazimierz nad Przemszą” książka autorstwa Jarosława Krajniewskiego,
  • „Pod parasolem Jana Dormana”, czyli historia klubu studenckiego Ethiopus spisana przez uczestnika wydarzeń Jana Kuczyńskiego,
  • „Na drugim brzegu Czarnej Przemszy, historia Gzichowa i Brzozowicy” autorstwa Stefanii Lazar,
  • „Władze samorządowe królewskiego miasta Będzina”, publikacja Sławomira Brodzińskiego wydana pod patronatem honorowym Prezydenta Bronisława Komorowskiego,
  • wydawnictwa jubileuszowe Towarzystwa – autorstwa Romana Szenka „XV lat dla miasta i jego mieszkańców” i jej poszerzona kontynuacja, praca zbiorowa pod redakcją Romana Szenka i Marcina Lazara – „Księga Dwudziestolecia” wydana w 2010 roku,
  • a także najpoważniejsze przedsięwzięcie wydawnicze w jakie zaangażowało się TPB, wydana z okazji 650-lecia naszego miasta, monografia „Będzin 1358 – 2008”,
  • „W poszukiwaniu lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych.”, wydane wspólnie z Muzeum Saturn w Czeladzi,
  • „Z ziemi włoskiej do Polski” Olgi Lubeckiej,
  • „Hob betuchen! Miej nadzieję! – wspomnienia Dory Reym z czasów Holokaustu, wydane wspólnie z fundacją Brama Cukiermana,
  • Bernard Szczech „Legendy i podania małopolsko-śląskiego pogranicza”,
  • „Będzin wczoraj i dziś” teka z ręcznie barwionymi fotografiami Będzina.