V Wieczór Włoski za nami!

Po pandemicznej przerwie Towarzystwo powróciło do organizacji znaczniejszych wydarzeń kulturalnych i to od razu w wielkim stylu. Wieczór Włoski anno domini 2021 zgromadził w małobądzkiej Starej Olejarni niemal stu uczestników spragnionych nowych doznań społecznych, artystycznych i kulinarnych, rodem z Italii.

Spotkanie otworzył prezes Marcin Lazar, który w asyście wiceprezesów Grzegorza Pawlaka i Marka Popieleckiego wręczył statuetki Przyjaciel Będzina. Pierwszą statuetkę otrzymała Olga Pasamonik – artystka i plastyczka, która od ponad dekady non profit ilustruje niemal wszystkie wydawnictwa i materiały graficzne TPB. Druga statuetka powędrowała natomiast w ręce właścicieli sklepu d’Apricena – włoskie wina i delikatesy, od lat zaangażowanych w organizację kolejnych włoskich spotkań na Małobądzu – Olgi Lubeckiej i Antonio Palermo.

Następnie scenę zaimprowizowaną na – jak mawiają już uczestnicy naszych wieczorów, „balkonie w Weronie”, objął we władanie tenor, przez lata związany z zespołem „Śląsk” – Wojciech Poprawa, który zaprosił zebranych w malowniczą muzyczną podróż po słonecznej Italii. O oprawę muzyczną koncertu zadbał natomiast wybitny pianista i kompozytor, współautor sukcesów scenicznych Ewy Demarczyk – Janusz Frączek. Tradycji stało się zadość, podczas bisów na scenie do Wojciecha Pokory dołączyli Antonio Palermo i Marcin Lazar, by wspólnie z publicznością odśpiewać „O sole mio” oraz po raz pierwszy – „Brunetki, blondynki”, wypromowane niegdyś przez „chłopaka z Sosnowca” – Jana Kiepurę.

Następnie zebrani wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Olgę i Antonia oraz degustacji włoskich specjałów, w tym wybitnego wręcz włoskiego wina od sklepu d’Apricena. Atmosfera wieczoru – jak zwykle, była niezwykle pozytywna, w rozmowach podkreślano jak bardzo brakuje nam wszystkim społecznej aktywności i tego typu wydarzeń, nic też dziwnego, że wielu wychodząc pytało… „kiedy kolejny włoski wieczór?”.

fotorelacja Romana Koweni